A grillszezonra készülve az első kérdésünk az lehet, ha még nincs grillsütőnk, hogy faszén, gáz vagy elektromos alapút válasszunk? Nincs általános recept, az a legjobb grillsütő, amelyik megfelel az igényeidnek, életmódodnak és nem utolsó sorban a költségvetésedbe is belefér. Amikor eldöntöd, mit vásárolsz, meg kell fontolnod, melyek a prioritásaid: hogy gyorsan, nagyon kevés idő és erőfeszítés nélkül elkészüljön egy grillétel? Vagy az íz a legfontosabb? Mekkora és milyen jellegű térben lesz elhelyezve?
Egyesek szerint a szénen grillezett ételek a legfinomabbak, ezért csakis olyan grillsütőt érdemes vásárolni, amelyet felöltesz szénnel, begyújtod, vársz mintegy félórát, és akkor kezdhetsz el sütni. Hátránya, hogy nem lehet egyszerűen csak kikapcsolni, és beltéri használata teljesen kizárt. Újdonságnak számít a pellettel működő hordozható grillsütő, amelyben a fahulladékból készült keményfa pelletet égetjük el, és olyan jó igazi tábortüzes íze lesz a grillezett ételnek.
A gázzal működő grillsütő is jó ízt, ugyanakkor sokoldalúságot és viszonylagos kényelmet kínál. Mivel akár 10 perc alatt is süthetsz rajta, elsősorban azoknak ajánlott, akik gyakran használják. Ugyanakkor kicsit macerás, a gázvezetékre köthetőek nem hordozhatóak, de a gázpalackos grillsütők is elég nehézkesen, ugyanakkor meglehetősen nagy férőhelyet igényelnek még a legkisebb modellek is belőlük.
Az elektromos grillek kínálják a legkevésbé autentikus grillezett ízt, de általában szinte bárhol használhatók. Előnyük, hogy gyorsan felmelegedhetnek, és nem igényelnek más üzemanyagot, csak egy közeli elektromos csatlakozót.
Ha már kiválasztottuk a grillsütőnket, nézzük meg, mit és hogyan süthetünk rajta!
Húsok grillezésénél érdemes pácolni sütés előtt a szeleteket. Nálunk a flekken a menő, ami általában disznóhúsból készül, és több órával sütés előtt érdemes pácolni, leggyakrabban só-bors-fokhagyma keverékével. De amúgy grillezni bármilyen húst lehet, a csirkétől a halon keresztül a bárányig. A halhúst legtöbb egy óráig szabad pácolni.
A pácnál nem lényeges, hogy túl sok összetevőből készüljön, sőt: hagyjuk a hús ízét érvényesülni. A különféle zöldfűszerek karaktert, az olívaolaj védőréteget ad a húsoknak; borecetben vagy borban pácoláskor a hús rostjai fellazulnak, és a végeredmény omlós és porhanyós lesz. Viszont, ha savas pácot használunk, akkor ne tartsuk benne hosszú ideig a húst, mert szálkás lesz!
Hasznos tipp: a hússzeletek vastagsága legyen 1 cm, és nem baj, ha kicsit zsírosabb vagy kövérkésebb. Ha grillezés előtt citromot csepegtetünk a szeletekre, könnyebben megpuhulnak, csak vigyázzunk: villa helyett inkább csipesszel forgassuk, mert az összeszurkált hús elveszíti a nedvességét.
A zöldségeket a húsokkal ellentétben csak legtöbb fél órát hagyjuk pácolódni, utána alacsonyabb hőfokon süssük, és inkább nyárson. Nem is muszáj pácolni amúgy, natúr is nagyon ízletesek lesznek, és nagyon egészségesek. Padlizsánt, spárgát, paradicsomot, paprikát, krumplit, tököt, sárgarépát, hagymát, csöves kukoricát vagy más zöldségféléket is grillezhetünk.
A grill ugyanakkor tökéletes eszköz gombasütéshez. A gomba előnye a húsokkal szemben, hogy alacsony a szénhidrát-, kalória- és zsírtartalma, ezért fogyasztása remek alternatíva lehet akár fogyókúrázók, diétázók, cukorbetegek vagy glutén- és laktózérzékeny személyek számára. Arról, hogy készítsd elő a gombát sütés előtt, itt olvashatsz!
A nagyobb gombákat közvetlenül a grill rácsán süthetjük, a közepes és kisebb méretűeket érdemesebb nyársra fűzve grillre tenni. Ha bekenjük a gombadarabokat olívaolajjal, nem ragadnak a grillre, és sütés közben is érdemes őket locsolgatni, hogy ne veszítsék el nedvességtartalmukat. Ne felejtsük el forgatni a nyársakat, hogy gombáink minden oldala egyenletesen süljön! A rácson sütött gombák esetében szintén ajánlott villa helyett inkább csipesszel dolgozni. Ha sütés előtt pácolod is a gombát, mindössze 10-15 perc alatt megsül. Itt összegyűjtöttünk néhány további tippet a gomba grillezéséhez, hogy te is a legtöbbet tudd kihozni ebből az igazi szuperélelmiszerből.