A szószok és a pácok feldobhatják és változatossá tehetik a grillezett zöldségeket, gombát, halat vagy húsokat: még ha egyfélét is sütünk, két-háromféle páccal, szósszal és/vagy salátákkal társítva máris többfogásos menüt tudunk összehozni viszonylag gyorsan és hatékonyan.
Ha a pácoláshoz van szükségünk gyors megoldásra, vagy a grillezett fogásokhoz akarunk nagyon gyorsan szószokat feltálalni, a legegyszerűbb megoldás, ha a szupermarketek kínálatából választunk a kész pácok és szószok közül. Tehát ha szorít az idő, és nem tudunk mi magunk „kézműves” pácok és szószok gyártásával bíbelődni, akkor bevásárolhatunk néhányat.
A klasszikus grillpácok közül az egyre népszerűbb és sokféle kiadásban kapható barbecue szósz egy nyerő választás lehet, amelynek ízvilágát egy spéci fűszeres mustárszósz és a jellegzetes füstös aroma adja. A Worcester-szósz (vagy Worcestershire-szósz) borecet alapú, ennek a jellegzetes angol pácnak a markáns ízét többek közt az árpamaláta, vöröshagyma, szegfűbors, koriander, fokhagyma erősíti. Az indiai tamarind pác vagy szósz egy különleges ízvilágú mártás, íze emlékeztet a szilvalekvárra, némi fokhagymás és fűszeres beütéssel, és nemcsak pácként alkalmazható, hanem mártogatósként tálalhatjuk erősen fűszerezett grillhúsok mellé.
A boltokban kapható szószokat egyébként tálaláskor kis üveg- vagy porcelántálkákban kínálhatjuk a grillezett zöldség, gomba vagy hús mellé, esetenként akár egy kis friss zöldfűszerrel megszórva: tormakrémet, fokhagymaszószt, a görög klasszikus joghurt-, fokhagyma- és uborkaalapú tzatzikit vagy a paprika, padlizsán és fokhagyma felhasználásával készült ajvárt. Mindezeket a szószokat a grillpartin köretként kínált salátákra öntve is használhatjuk joghurttal, majonézzel lazítva, vagy továbbgondolva őket.
Most azonban lássunk egy erdélyi klasszikust, amely egyébként könnyen elkészíthető, és tetszés szerint személyre szabható, variálható, tág terepet adva a kísérletezésnek.
Igen, a mindenki által imádott muzsdéjról van szó, amivel kapcsolatban a nem erdélyiek számára azonnal hozzá is kell tenni, hogy ez fokhagymaszósz. Sok változatát készítik, a legegyszerűbb muzsdéj az, amikor a fokhagymát megtörik, megsózzák, és vízzel felengedik, esetleg még megszínesítik egy kis pirospaprikaporral. De van belőle számtalan verzió, keverhetjük olajjal, tejföllel, paradicsommal, joghurttal. Ha pácnak akarjuk a muzsdéjt használni, hígabbra kell készítenünk, tehát több vizet teszünk bele, és azzal időnként meglocsolhatjuk a grillezett fogásokat.
A muzsdéj gyakorlatilag mindenhez talál, és nagyon nehéz, ha nem lehetetlen elrontani; ha sok fokhagymát használunk hozzá, csípősebb lesz, ha kevesebbet, és inkább hozzákavarunk több tejfölt, joghurtot, akkor enyhébb ízű lesz. A muzsdéjt is fel lehet dobni zöldfűszerekkel, sőt kísérletezhetünk olyan első látásra meglepőnek tűnő hozzávalókkal is, mint a dió: egy-két dióbelet a fokhagymával együtt áttörünk, utána bármivel is dúsítjuk, különlegesebb íze lesz, mint a sima fokhagymásnak.
Ha a megszokott muzsdéj helyett inkább mégis különlegesebb ínyencségekre vágyunk, és már unjuk a klasszikusokat, íme egy jó tipp: készíthetünk többféle ízesítésű gombaszószt a grillpartira.
A fő alapanyag természetesen a gomba, amelyet fokhagymával, vöröshagymával, olajban vagy zsírban megpárolva, tejföl, joghurt, vaj, tejszín vagy akár habarás hozzáadásával készítünk el, turmixolunk és ízesítünk tetszés szerint. Használhatunk bazsalikomot, szurokfüvet (vagyis oregánót), friss petrezselyemzöldet, tárkonyt, megbolondíthatjuk egy kis borral, mustárral – a lehetőségeink tárháza szinte végtelen. A többféle ízesítésű gomba-alapszószt pedig külön tálkákban kínálhatjuk a grillezett fogások mellé, szabad teret hagyva a kóstolgatásnak és az ízekkel való kísérletezésnek.
Ha további tippekre van szükséged a gombakrémek elkészítéséhez, itt két receptet is olvashatsz! A gombák megfelelő előkészítéséről is írtunk már neked, ha pedig a gombát inkább mégis grilleznéd, mintsem grillezett fogások mellé használnád, akkor itt olvashatsz arról, milyen apró részletre kell figyelni az elkészítés során ahhoz, hogy a gomba megőrizze zamatát, és mindenki kedvence legyen az asztalnál.