Bár őshazája Délkelet-Ázsia, ma már a laskagomba széles körben hozzáférhető, mondhatni világhódító útra indult, és nincs számára megállás. Ebben a sikerben nagy szerepet játszik, hogy ízletes, különleges, osztrigára emlékeztető húsú gombáról van szó, amely megfelelő körülmények között egész évben terem.
A csiperkegomba mellett a világon a legnépszerűbb termesztett gombák között találjuk. Fehér színű, íze pedig kicsit hasonló a csiperkééhez, de előnye, hogy valamivel könnyebben emészthető.
Ugyanakkor egyre többen vannak, akik sokkal magasabbra értékelik, mint a csiperkét, mert szerintük jobb az íze, aromája, különlegesebb, magasabb rendű ízélményt nyújt. Németországban egyesek “borjúhúsgombának” nevezik, ezzel is jelezve, hogy ugyanolyan magas minőségű fehérjeforrásnak és értékes tápláléknak tekintik, mint a húsok között a borjúhúst.
Mint minden gomba, a laskagomba is koleszterin- és zsírszegény, ezért speciális diétákban is alkalmazható, fogyaszthatják például cukorbetegek, magas vérnyomásban szenvedők is.
Tökéletes állandó eleme lehet egy húsmentes, de ugyanakkor mediterrán alapú diétának például! Egyedüli ellenjavallat, ha vesebetegek vagyunk: akkor káliumtartalma miatt inkább hagyjuk ki, vagy csak nagyon kis mennyiségben fogyasszuk. Kiváló vitamin- és ásványianyag-forrás, fehérjében és antioxidánsokban gazdag.
A Boglar Champ friss laskagombája nyártól télig, ősztől tavaszig biztosít tökéletes hozzávalót bármilyen kedvelt ételhez a rántott gombától a gombalevesig, gombapaprikástól a gombás spagettiig. Íme néhány érv, hogy miért fogyasszunk laskagombát télen-nyáron:
- Akárcsak a csiperkegomba, nyersen is fogyasztható, salátának/zöldségekkel összekeverve;
- Gyakorlatilag bármilyen ételt készíthetünk belőle, annyira sokoldalú, és nem lehet elrontani a belőle készült ételt (kivéve, ha odaégetjük vagy túlsózzuk);
- Nagyon jó B-vitaminforrás: 100 g friss laskagomba elfogyasztása kielégíti egy felnőtt ember napi B2-vitamin- és niacinigényének 40%-át, a folsavigényének 25%-át, pantoténsav-igényének 23%-át, valamint B1-vitamin igényének 17-20%-át;
- Magas az ergoszterol tartalma, ami UV fény hatására D2 vitaminná, ergokalciferollá alakul át;
- Természetes béta-glükán forrás, mely képes hozzájárulni az immunrendszer megfelelő működéséhez;
- Magas rosttartalma kedvezően hat az emésztőrendszerre, csökkentheti a vastagbélrák kialakulásának lehetőségét.
A tradicionális keleti gyógyászatban a laskagombát fertőzések, cukorbetegség, rákos megbetegedések kezelésére alkalmazzák; jelenleg is kutatják immunerősítő, koleszterincsökkentő tulajdonságait. Japán kutatók laskagomba-kivonattal sikeresen csökkentették egyes daganatok növekedési sebességét. Állatkísérletekben kimutatták a takarmányként felhasznált, szárított és őrölt laskagomba koleszterincsökkentő hatását. Csehországban magas vérkoleszterinszint elleni kivonatot, Oroszországban antibiotikumot készítettek belőle.
Végezetül néhány tuti laskagombás receptet ajánlunk, amelyek nemcsak ízletesek, de egészségesek és táplálóak is! Ez a laskagombás-zöldséges tészta tökéletes választás egy kora esti nyári vacsorához, diétás és finom.
A másik recept a krémes kecskesajtos laskagombáé. Ez már inkább alkalmi fogás, kagylóra emlékezteti a kóstolót, de az igazi laskagomba-imádóknak való, egy kis kecskesajttal megbolondítva. Kápráztasd el vele szíved választottját egy különleges vacsorán édes kettesben!