Itt van az ősz, itt van újra… mi pedig a Boglar Champnél rátok, iskolásokra gondoltunk, amikor megfogalmazódott az ötlet: indítsunk Gombasulit! Amellett, hogy a gombák nagyon is alkalmasak arra, hogy egy fejlődésben lévő szervezet számára laktató és ízletes tízóraikat készíthessünk belőle, nagyon sok izgalmas tudnivaló és történet kapcsolódik hozzájuk. Tudtad például, hogy a gombák nem növények és nem is állatok? Az élővilág egy különálló országát alkotják. Tudósok úgy becsülik, akár 2,2-3,8 millió gombafaj létezhet a Földön, ennek kevesebb mint 10%-át ismerjük!
Az ehető gombákat az emberiség már az ősidőktől fogasztja. Az ősközösségekben a halászó-vadásző, gyűjtögető életmódhoz hozzátartozott a gombák ismerete is: az ősemberek megfigyelték, hogy az állatok milyen gombákat fogyasztanak, és azokat eleinte ők is nyersen vagy szárítva ették. Azonban több olyan gomba is van, amely csak főzve vagy sütve fogyasztható, például a vadon termő gombák nagy része.
Mi a Boglar Champnél laskagombát és csiperkegombát termesztünk immár húsz éve, és a kezdetektől a vegyszermentes gomba előállítására fókuszáltunk. Gőzzel fertőtlenítjük a termesztő helyiségeket, így a gomba is betegségmentes lesz. Ez a két gombafaj a legszélesebb körben elterjedt termesztett gomba a világon.
Miért pont ez a kétfajta gomba a legnépszerűbb?
Mert finomak, tápanyagban gazdagok, és viszonylag gazdaságosan és nagy hozamban termeszthetők.
A laskagombát a németek borjúhúsgombának is nevezik, annyira ízletes, omlós és értékes tápanyagokban gazdag. Tudtad, hogy az őshazája Délkelet-Ázsia? Innen indult világhódító útra, és ma már mindenhol a világon termesztik. Fehér színű húsa könnyebben emészthető, mint a csiperkéé, ízletes, különleges, osztrigára emlékeztet. Mint minden gomba, a laskagomba is koleszterin- és zsírszegény, ezért speciális diétákban is alkalmazható, fogyaszthatják például cukorbetegek, magas vérnyomásban szenvedők is.
A nálunk vadon is termő csiperkegombát mindenki ismeri és szereti. A Boglar Champnél termesztünk fehéret és barnát is. Az ízletes, kiváló minőségű csiperkét a francia nyelvből átvéve sampinyongombának is nevezik. A termesztett laskagomba és a csiperkegomba egyébként nyersen is fogyasztható, salátának/zöldségekkel összekeverve. De ha erdőben szeded a csiperkét, mindenképp nézesd meg egy szakértővel (nehogy összetévesztetted volna egy mérgező gombával), és utána is csak megfelelően elkészítve, sütve vagy főzve fogyaszd!
Ha többet szeretnél megtudni arról, miért érdemes rendszeresen laskagombát és csiperkegombát fogyasztani, olvasd el vonatkozó blogcikkeinket is! Ebben a cikkünkben pedig összegyűjtöttünk néhány tévhitet a gombákról, amelyeket mindenkinek jó ismerni.