“A könyv olyan, mint a gomba, amilyen jóízű, tápláló az egyik, épp úgy valóságos émelygő méreg a másik” – írta Mikszáth Kálmán, és milyen igaza volt. Ráadásul néha nehéz megkülönböztetni egymástól az ehető és mérgező gombákat: a csiperkét például tapasztalatlan gombász összetévesztheti a legveszélyesebb mérgező gombával, a gyilkos galócával.
A gombákról számos közmondás, bölcsesség született az idők folyamán. A gombák egyik legjellemzőbb tulajdonságaként a régiek a gyors növekedést tartották számon, az ezzel kapcsolatos hasonlatok nagyon gyakoriak a köznyelvben is: „úgy nő, mint eső után a gomba”, „gombamódra nő”, „szapora, mint eső után a gomba”.
Az alábbiakban néhány kevéssé ismert közmondást, szólást olvashattok a gombákról:
A gomba mag nélkül is terem. (Értelme: ami nem különösebben értékes, abból sok van. Ez a magyar közmondás jól illusztrálja, hogy a gombát régen nem tartották túl sokra – hiszen akkor még nem ismerték jótékony hatásait, hogy mennyi nélkülözhetetlen tápanyagot, fehérjét, antioxidánst tartalmaz.)
Bolondgombát evett. (A bolond, őrült, zavarodott emberre mondják, aki érthetetlenül, furcsán viselkedik – arra utalva, hogy számos mérgező gomba fogyasztása, például a légyölő galócáé, hallucinációkat okoz.)
Minden gomba jó gomba, csak az ember goromba. (Értelme: a természet nem ellenségünk, csak az emberek durvák, gorombák.)
Nem gomba a vitéz, hogy minden ganéban teremjen. (Ritka az értékes ember.)
Nem mind gomba, ami hamar nő. (Ne ítélj a felszín alapján.)
Felnőtt, mint a bolondgomba. (Felnőtt és tudatlan maradt.)
Könnyű a gombát letaposni. (Könnyű legyűrni azt, aki nem tudja megvédeni magát.)
Nem minden sövény alatt terem a szarvasgomba. (Ami értékes, az ritka is.)
Nem ettem bolondgombát. (Nem ment el az eszem.)
Amellett, hogy a gombák nagyon is alkalmasak arra, hogy egy fejlődésben lévő szervezet számára laktató és ízletes tízóraikat készíthessünk belőle, nagyon sok izgalmas tudnivaló és történet kapcsolódik hozzájuk. Gombasuli sorozatunk célja ezekből néhányat felvillantani: az első részben a gombákról általában és a laskagombáról olvashatsz, a második részben a csiperkékről, a harmadikban annak veszélyéről, hogy legkedvesebb és leginkább közönségesnek gondolt csiperkénket tapasztalatlan gombász könnyen összetévesztheti a gyilkos galócával.
További érdekességekért kövesd Facebook-oldalunkat!