A gomba egy hihetetlenül sokoldalú és emiatt is közkedvelt alapanyag számos finom étel elkészítésénél. Nagyon sok mód van rá, hogy beiktassuk étrendünkbe és számos előnye van a fogyasztásának.
Bár az egyik nyomós ok a gomba fogyasztására a kiváló intenzív íze, érdemes tudni azt is, melyek a további pozitívumai ennek a valóságos szuperélelmiszernek, amely igencsak laktatós és tápanyagokban gazdag.
A gomba alacsony kalóriatartalmú élelmiszer, amely több vitamint, ásványi anyagot és antioxidánst is tartalmaz, ezért régóta minden étrend fontos részének tekintik. Mit kell tehát tudnunk a gombáról?
A gombák víztartalma 92%
Bizonyára mindannyian tudjuk, hogy a megfelelő vízbevitel mennyire fontos a szervezetünk számára, mivel hozzájárul a jó közérzethez, a szerveink egészségéhez és azok megfelelő működéséhez, de mégis sokszor nehezünkre esik elegendő vizet fogyasztani. Ebben az esetben segítségünkre lehetnek a magas víztartalmú élelmiszerek, hisz azokból is lényeges mennyiségű vizet kap a testünk. A gomba egy ilyen élelmiszer, hiszen 92%-ban tartalmaz vizet. Ez ugyanakkor az elkészítése során is előnyös, mivelhogy a gomba párolása során a saját nedvességében készül el.
Kiváló vitaminforrás
A gombában sok B-, C- és D-vitamin található. A gomba egyike a kevés természetes D-vitamin táplálékforrásnak. Amellett, hogy számos B-vitamint tartalmaz, jelentős B12-vitamin forrás is, amely kulcsfontosságú a vegetáriánusok számára, mivel ez a vitamin leggyakrabban az állati eredetű termékekben található meg. Továbbá folátot is tartalmaz, amely a B9-vitamin természetben előforduló formája, és jelentős szerepet játszik főleg a várandós nők esetében, hisz kulcsfontosságú tápanyag a csecsemő optimális fejlődésében. A C-vitamin tartalma az immunrendszer szempontjából fontos. A D-vitamin egy zsírban oldódó vitamin, amelyet testünk napfény hatására képes előállítani és azért fontos, mert segíti a kalcium felszívódását, az immunrendszer egészségét és a csontok növekedését. Az ultraibolya fénynek kitett gombák különösen jó D-vitamin források. A gombából származó természetes D vitamin hő hatására sem bomlik le.
Segíthet a rák kialakulásának megelőzésében
Egyes tanulmányok és klinikai vizsgálatok bebizonyították, hogy a gomba rendszeres fogyasztása kiemelt szereppel bírhat olyan betegségek megelőzésében, mint a mell-, petefészek-, vastagbél- és prosztatarák, ugyanis a gombában levő antioxidánsok elnyomhatják vagy csökkenthetik a rákos sejtek növekedését és szaporodását.
Kiváló ásványi anyag forrás
A szervezetünk optimális működéséhez és egészségéhez elengedhetetlen ásványi anyagok közül a kálium, vas, réz, szelén, cink, foszfor és magnézium is jelen van az egyes gombafajtákban. Ezen ásványi anyagok és elengedhetetlen nyomelemek a szervezetünkben számos folyamathoz szükségesek, például támogatják a kognitív funkciókat, az immunrendszert, a keringést, a csontok egészségét és sok más folyamatban is kulcsfontosságú szerepet játszanak.
Nagyon jó rost- és fehérjeforrás
A gombában található rostok segítik a keringési rendszer egészségét, csökkenthetik a vér koleszterinszintjét és segíthetnek megelőzni és kezelni a 2-es típusú cukorbetegséget. A sok rost fogyasztása csökkentheti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát, valamint a cukorbetegeknél segíthet csökkenteni a vércukorszintet. Ugyanakkor a magas rosttartalma miatt telít, így a jóllakottság érzete előnyös lehet a fogyókúrázóknak is. Továbbá esszenciális aminosavakban gazdag és olyan fehérjéket tartalmaz, amelyek nagyon hasonlítanak az állati fehérjék összetételéhez.
Glutén- és laktózmentes
Alacsony a szénhidrát-, kalória- és zsírtartalma, ezért fogyasztása remek alternatíva lehet akár fogyókúrázók, diétázók, cukorbetegek vagy glutén- és laktózérzékeny személyek számára.
Gazdag antioxidánsokban
A szabad gyökök az anyagcsere és más testi folyamatok mérgező melléktermékei. Ezek felhalmozódhatnak a testben, oxidatív stresszt eredményezve, amely károsíthatja a test sejtjeit, és különféle egészségügyi problémákhoz vezethet, így például okozhat szív- és érrendszeri megbetegedéseket. A gomba nagyszerű antioxidáns forrás. A gombák antioxidánsai között szerepel a szelén, a C-vitamin és a kolin is.
Csökkentheti a vérnyomást
A gomba nagyon jó káliumforrás, amely ismerten csökkenti a nátrium testünkre gyakorolt negatív hatásait. A kálium ugyanakkor csökkenti az erek feszültségét, így hozzájárulhat a vérnyomás csökkentéséhez.
Segíthet a fogyásban
A gombák kevés kalóriát tartalmaznak, de jelentős mennyiségű rostot, fehérjét és vitaminokat találunk bennük, ezért a fogyni vágyók számára is kiválóak. Az ehető gombákban nincs zsír vagy koleszterin, azonban rengeteg más fontos tápanyag van. Ráadásul a gomba segíthet abban, hogy csökkentsük a húsbevitelt, mivel egyedi sós ízt ad a hús nélküli ételekhez.
A gombák tehát nemcsak ízletes hozzávalói lehetnek kedvenc ételeinknek, hanem pozitívan hatnak egészségünkre is, ezért ajánlott beiktatni étrendünkbe és rendszeresen fogyasztani a különböző típusú ehető gombákat. Talán legelterjedtebb a fehér és barna csiperke, de bátran lehet kísérletezni más ehető gombákkal is, hisz mindegyik egy egyedi ízt és élményt tud nyújtani a kedvenc fogásainkban.