2023-ban a gasztronómiai szakértők, dietetikusok, séfek az étkezési szokások további elmozdulására számítanak az egészségesebb és környezettudatosabb táplálkozás felé. Az idei gasztrotrendek között az egyik legfontosabb az ehető gombafajták népszerűségének növekedése, több szakmai fórum szerint is.
A termesztett gombák, mint a Boglar Champ által is termelt csiperke- és laskagomba, egyre inkább a reformkonyhák receptjeinek kiemelt összetevőjévé válik. Egyre több étterem gazdagítja étlapját gombás fogásokkal, gazdag umami ízük, a hústermékeknél jóval kisebb környezetterhelésük, alacsonyabb költségük és nem utolsó sorban egészséges hatásuk miatt.
Egy másik fontos gasztronómiai trend 2023-ban a helyi termelőktől származó élelmiszerek népszerűségének további növekedése. A fogyasztók egyre tudatosabbak, egyre jobban figyelnek arra, hogy az általuk választott élelmiszerek származási helye lehetőleg földrajzilag egy minél közelebbi helyszín legyen, és előnyben részesítik a vegyszermentes, egészséges termékeket. A Boglar Champ gombái is vegyszermentesek: gőzzel fertőtlenítjük a termesztő helyiségeket, így vegyszer nélkül gátoljuk meg a baktériumok szaporodását, és a különböző betegségek elterjedését.
De miért is olyan egészséges a gomba?
Mert bizonyítottan a legjobb koleszterincsökkentő ételek között találjuk.
Kutatások szerint a laskagomba fogyasztása eredményesen csökkenti a koleszterinszintet. Ez a szuperélelmiszer nagy mennyiségben tartalmaz antioxidánsokat, B-, D-, C- és K-vitamint, fehérjéket, szterolokat, krómot, rezet, vasat, jódot, nátriumot, szelént, cinket, káliumot, foszfort. Gyulladáscsökkentő, vérnyomás- és vércukorszint-szabályozó hatású, javítja az anyagcserét, sejtregeneráló, emiatt többféle betegség kezelésére is használják főleg a keleti gyógyászatban. Amúgy minden ehető gomba fontos elemét képezi a zsírban és állati eredetű élelmiszerekben szegény, egészséges étrendnek, mert alacsony kalória- és magas fehérje- és rosttartalmú, ugyanakkor többféle vitamint, ásványi anyagot és antioxidánst is tartalmaz.
Mert vérnyomáscsökkentő hatású.
A káliumban, magnéziumban, kalciumban gazdag élelmiszerek vérnyomáscsökkentő hatásúak. Ha magas a vérnyomásunk, az étrendünkben kiemelt helyre kerülnek a száraz hüvelyesek (bab-, borsó-, lencsefélék), zöldségek (burgonya, zeller, paradicsom, kelkáposzta, sárgarépa, paraj, sóska, spenót), a gombák, a gyümölcsök (gránátalma, citrusfélék, avokádó, banán, sötét bogyós gyümölcsök, szőlő), az olajos magvak, a zsírszegény tej és tejtermékek, a halak, valamint a teljes kiőrlésű gabonafélék.
Mert B-vitaminokban gazdag.
Szervezetünknek mindegyikre szüksége van az immunrendszer, idegrendszer, anyagcsere jó működéséhez és a haj, bőr és köröm egészségéhez. Az egyik legjobb nem állati eredetű B-vitaminforrás a gomba. Például a csiperkegomba kiváló B2-, B3-, B5-vitaminforrás. Ha igazán B-vitaminokban gazdag és finom étkezést szeretnénk, párosítsuk a gombát például spenóttal, retekkel, vagy akár lencsével!
Mert az egyik legjobb természetes D-vitaminforrás.
A gombák kiváló D-vitaminforrásként szolgálnak, sőt, ha valaki vegetáriánus vagy vegán táplálkozást folytat, akkor számára elsődleges fontosságú, hogy sok gombát fogyasszon. A napi D-vitaminszükségletet körülbelül 10 dkg gomba (azaz mondjuk három csiperke) elfogyasztásával már fedezhetjük, ha előtte a kalapokat „megnapoztatjuk”. Ez mit jelent? A gombát főzés előtt kitesszük 30-60 percre a napra, mert az UV fény hatására D-vitamin termelődik bennük!
Mert szelénben gazdag.
Sok és sajnos egyre több embert érintenek a daganatos megbetegedések, a cukorbetegség, a pajzsmirigy alul- vagy túlműködése, az ezzel kapcsolatos hormonális eredetű elhízás, a magas koleszterinszint, az érszűkület, szív-és érrendszeri problémák, vagy a meddőség. A szelén egy szervezetünk számára nagyon fontos ásványi anyag, amelynek megfelelő mértékű bevitele a szakértők szerint segíthet megelőzni ezeket a betegségeket. A csiperke kiváló szelénforrás, mindössze 10 dkg – azaz 3-4 kalapnyi – csiperkegomba elfogyasztása fedezi egy felnőtt ember napi szelénszükségletének felét.
Fogyasszunk tehát még több gombát 2023-ban is!