Az ehető gombák nemcsak sokoldalúan felhasználható, ízletes és különleges alapanyagai az ételeknek, hanem számos előnye is van a fogyasztásuknak. Alacsony kalóriatartalmúak, ugyanakkor sok vitamin, ásványi anyag (például kálium, vas, réz, szelén, cink, foszfor és magnézium), valamint antioxidáns is van bennük. Mintegy 92%-ban tartalmaznak vizet, kiváló rost- és fehérjeforrások, glutén- és laktózmentesek, ezért minden reformdiétában ott a helyük.
Lássuk, melyik ehető – termesztett és vadon termő – gombafajtákat tekintik a leginkább egészségeseknek!
1. Shiitake (Lentinula edodes)
A shiitake az egyik legrégebb óta termesztett, eredetileg a Távol-Keleten őshonos, gyógyhatású gombafaj. Tumorgátló és a vérkeringési zavarokat enyhítő hatású, és jelentősen növeli az immunrendszer hatékonyságát. A shiitake-ben található szterolok, eritadenin és béta-glükánok hozzájárulhatnak a vércukorszint és a koleszterinszint csökkentéséhez. Gátolja több baktériumfaj szaporodását, enyhítheti a mentális és a fizikai fáradtságot, blokkolja a kórokozók aktivitását, támogatja a szezonális fertőzések megelőzését és kezelését. Segít megelőzni az érelmeszesedést, illetve a különféle szív- és érrendszeri megbetegedéseket. Hatóanyagai óvják a májat, javítják az emésztést. Egyes összetevői a bélflóra egyensúlyának fenntartásában és visszaállításában is közreműködnek.
2. Fehér csiperke vagy kétspórás csiperke (Agaricus bisporus, angolul White button mushroom)
Világszerte a termesztett gombák nagy része ehhez a fajhoz tartozik. 10 dkg csiperke 6 gramm fehérjét tartalmaz, és csak 3,3 grammnyi szénhidrátot. Létfontosságú vitaminokban gazdag (B2-, C-, D-, E-vitamin), fontos ásványianyag-forrás: kalcium, kálium, folsav, cink, réz, niacin, szelén és vas is van benne. Kutatások kimutatták, hogy rendszeres csiperkefogyasztással a magas koleszterinszint csökkenthető, ami a benne található livosztatin névre hallgató anyagnak köszönhető. A csiperkefogyasztás megakadályozza a túlzott ösztrogéntermelést is, amely a mellrák kialakulásának kockázatát csökkenti.
3. Kései laskagomba (Pleurotus ostreatus)
A Boglar Champ által is termesztett laskagomba fogyasztásának előnyeiről már többször írtunk.
100 gramm laskagomba csak 33 kalóriát tartalmaz; különleges osztrigaíze és húshoz hasonló állaga miatt az ínyenc vegetariánus receptek közkedvelt alapeleme. 100 gramm friss laskagomba elfogyasztása kielégíti egy felnőtt ember napi B2-vitamin- és niacinigényének 40%-át, a folsavigényének 25%-át, pantoténsav-igényének 23%-át, valamint B1-vitamin igényének 17-20%-át. Magas az ergoszterol tartalma, ami UV fény hatására D2 vitaminná, ergokalciferollá alakul át. Természetes béta-glükán forrás, mely képes hozzájárulni az immunrendszer megfelelő működéséhez. Magas rosttartalma kedvezően hat az emésztőrendszerre, csökkentheti a vastagbélrák kialakulásának lehetőségét. A tradicionális keleti gyógyászatban a laskagombát fertőzések, cukorbetegség, rákos megbetegedések kezelésére alkalmazzák; jelenleg is kutatják immunerősítő, koleszterincsökkentő tulajdonságait. Japán kutatók laskagomba-kivonattal sikeresen csökkentették egyes daganatok növekedési sebességét. Állatkísérletekben kimutatták a takarmányként felhasznált, szárított és őrölt laskagomba koleszterincsökkentő hatását. Csehországban magas vérkoleszterinszint elleni kivonatot, Oroszországban antibiotikumot készítettek belőle.
4. Rókagomba (Cantharellus cibarius – angolul Chanterelle mushrooms)
Nemcsak ízletes, hanem nagyon egészséges is. Szárazanyagának nagy részét szénhidrátok (például glikogén), fehérjék és aminosavak képezik. A lipidek közül nagyobb mennyiségű lecitint tartalmaz. Provitamin (karotin, ergoszteron) is található benne. Nagyon zamatos gomba, fűszerként is lehet használni. Hátránya, hogy nem termeszthető. Vadon terem, az erdős-bokros élőhelyeket kedveli, júniustól novemberig lehet megtalálni, amennyiben megfelelő mennyiségű csapadék hullott a térségben. Mint minden vadon termő gomba esetében, vigyázzunk a begyűjtéssel, vásárlással: csak bevizsgált rókagombát készítsünk el fogyasztásra!
5. Ízletes vargánya (Boletus edulis – angolul Porcini mushrooms)
A vargányaféléket sem lehet termeszteni, ám a jó hír, hogy az ízletes vargánya májustól októberig szedhető. Nagyon sok ergothioneint tartalmaz, ami citotoxikus hatással bír. Más szóval, segíti az immunrendszert a baktériumok és vírusok elleni küzdelemben. Erdőn, erdőszélen, tisztásokon található meg. Begyűjtésénél ugyancsak vigyázzunk, nehogy összetévesszük hozzá hasonló, mérgező rokonával, a sátántinóruval (Boletus satanas). Minden vadon szedett gomba esetében szakértővel ellenőriztessük, valóban ehető fajok kerültek-e a kosarunkba!