Mik a szuperélelmiszerek?
A superfood vagy szuperélelmiszer egy igen új és divatos kifejezés azokra az élelmiszerekre, amelyek maximális táplálkozási előnyöket kínálnak minimális kalóriatartalom mellett. Úgy tartják egyesek, hogy ez csupán marketing, míg sokak szerint az egészséges élet kulcsát jelenthetik. Lássuk, tehát, mik is a szuperélelmiszerek, és miért jó őket fogyasztani.
A szuperélelmiszerek tápanyagokban gazdag, egészséges élelmiszerek. Ennek ellenére nincs pontos definíció arra, hogy mi a szuperélelmiszer, illetve nincsenek meghatározott kritériumok sem arra vonatkozóan, hogy mi szuperélelmiszer és mi nem.
A szuperélelmiszerek számos értékes tápanyagot tartalmaznak, így például fehérjéket, vitaminokat, ásványi anyagokat, enzimeket, antioxidánsokat, jó zsírokat, esszenciális zsírsavakat, aminosavakat, illetve fitokemikáliákat (ezek növényi vegyi anyagok, amelyek felelősek a mély színekért és szagokért).
Mitől lettek szuperélelmiszerek?
Bár nincs elhatárolva, hogy mi lehet szuperélelmiszer, és mi nem, az egyes élelmiszerek azért kerülnek fel a listára, mert különösen előnyös összetevőkből épülnek, melyek egymagukban is jótékony hatással vannak egészségünkre, együttesen pedig kiváló tápanyagforrást képviselnek. Ezek az élelmiszerek rendszerint főleg vitaminokban, ásványi anyagokban és nyomelemekben gazdagok, amelyek számos betegség megelőzésére, illetve egészségünk javítására és fenntartására alkalmasak.
Amellett, hogy kiváló tápanyagforrást jelentenek, a szuperélelmiszerek igazán nagy előnye, hogy sokkal elérhetőbbek, mint gondolnánk, különösen nyáron, amikor számos szezonális gyümölcs és zöldség közül válogathatunk kedvünkre nap mint nap. Bár csodákra nem képesek, a megelőzésben fontos szerepet játszanak, mert egészségünket erősítik.
Miért fogyasszunk szuperélelmiszereket?
Mivel egyetlen étel nem képes biztosítani a szervezetünk számára szükséges tápanyagokat, a változatos táplálkozás jelenti a legjobb megoldást arra, hogy minél több tápanyagot bevigyünk a szervezetünkbe. A szuperélelmiszerekben számos elengedhetetlen tápanyag megtalálható, méghozzá nagyobb mennyiségben, mint az egyes gyümölcsökben és zöldségekben egyenként.
A legtöbb szuperélelmiszer ugyanakkor kiváló antioxidánsforrás, ezért immunerősítő hatásúak, védik a sejteket az oxidatív stresszel szemben, illetve rákellenes tulajdonságokkal is rendelkeznek.
A továbbiakban kiválasztottunk 5 népszerű és könnyen beszerezhető szuperélelmiszert:
- Gomba
A gombáknak számos csodálatos egészségügyi előnye van, beleértve az antioxidáns, antibakteriális és immunstimuláló tulajdonságokat. Tartalmaznak élelmi rostokat, amelyek szorosan kapcsolódnak a koleszterinszint javításához, a szív egészségének javításához és az immunvédelem fokozásához. Ugyanakkor fehérjékben gazdag élelmiszerek.
Sok gomba számos antioxidánst is tartalmaz, például ergotioneint, szelént, A és C vitamint, valamint béta-karotint, amelyek segíthetnek visszafordítani a szabad gyökök negatív hatásait. Emellett nagyon jó D vitamin forrás is, amely immunerősítő hatású, illetve a csontozat egészségét is pozitívan befolyásolja.
2. Áfonya
Az áfonya a tápanyagokban gazdagabb bogyók közé tartozik, ugyanakkor körülbelül 85% vizet is tartalmaz, ezért alacsony a kalóriatartalma. Az egyik legmagasabb antioxidánsszinttel rendelkező gyümölcs, amely csökkenti a szívet károsító LDL-koleszterinszintet, így a flavonoidokkal együtt képesek csökkenteni egyes szívbetegségek kockázatát.
Az oxidatív stressz felgyorsíthatja az agy öregedési folyamatát, negatívan befolyásolva annak működését, de az áfonyában található antioxidánsok segíthetik az agyműködés fenntartását és a memória javítását.
Az áfonya alacsony cukortartalmú, jó rostforrás, emiatt alacsony a glikémiás indexe, ami magas flavonoidtartalmával együtt segíthet javítani az inzulinérzékenységet, amely fontos a vércukorszint szabályozásában.
3. Avokádó
Az avokádót szuperélelmiszernek tartjuk, mivel rengeteg tápanyagot és antioxidánst tartalmaz, van benne folsav, Omega 3, magnézium, kálium, lutein és rost, ugyanakkor gazdag A, C, D, E, K és B vitaminokban is, illetve tartalmaz rezet, mangánt és vasat is.
Az avokádóban lévő Omega 3 zsírsavak hasznosak a koleszterinszint csökkentésében és a szívbetegségek megelőzésében. A C és E vitamin elősegíti az immunrendszer működését, valamint az egészséges bőr és haj megőrzését. A lutein támogatja a szem egészségét. A D-vitamin segít fenntartani az erős csontozatot, a magnézium pedig segíti az idegrendszer megfelelő működését.
Mivel rostokban gazdag, segít fenntartani az optimális bélműködést és elősegíti a méregtelenítést.
4. Diófélék
A diófélék általában tartalmaznak rostokat, tápanyagokat és jó zsírokat. Nem tartalmaznak cukrot és minimális a szénhidráttartalmuk, emellett nagyszerű fehérjeforrást jelentenek. Tehát a diófélék rendszeres fogyasztása hozzájárul az egészség és az energia megőrzéséhez a nap folyamán. A diófélékben lévő rost és magnézium hozzájárul a vércukorszint és az inzulinszint szabályozásához, csökkentve ezzel a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát.
A mandula nagyszerű E-vitamin forrás, amely a szív egészségét támogatja. A földimogyoró tartalmaz rákellenes tulajdonságokkal rendelkező flavonoidokat. A dió az ugyancsak rákellenes hatású ellagsavat tartalmazza. A brazil dió az egyik legjobb szelénforrás, amely a szívbetegségek és a rák kockázatát csökkenti.
5. Lazac
A lazacban található omega-3 zsírsavak, a B12-vitamin, a szelén és a kolin fokozhatják az agy működését és az idegrendszer egészséget. Az omega-3, a szelén, valamint az A és D vitamin együttesen kulcsfontosságú az immunitás javításában, illetve csökkentheti a krónikus betegségek kockázatát.
A lazac kiváló fehérjeforrás, amely elősegítheti a fogyást azáltal, hogy laktatós, mégis kevesebb telített zsírt tartalmaz, mint a hús. A lazacban található többszörösen telítetlen zsírsavak hozzájárulhatnak a koleszterinszint javításához, amely a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát csökkenti, valamint a lazacban található kálium vérnyomásszabályozó.
A zsíros halban található többszörösen telítetlen zsírsavak és D-vitamin együttesen segítik a csontok egészségét, csökkentve a csontritkulás és a törés kockázatát.