Gombából nagyon sok típus létezik, melyek mind más-más élőhelyen és formában fordulnak elő. Blogunkon nagyon sok érdekes és hasznos információt osztottunk már meg a népszerűbb fogyasztható gombákról, illetve írtunk már arról, hogy a hazánkban gyakrabban fogyasztott, illetve a boltokban található ehető gombákat, amilyen például a csiperke vagy a laskagomba, miért és hogyan érdemes fogyasztani. Ezen felül, ejtettünk pár szót az ehető és mérgező gombákkal kapcsolatos tévhitekről is, hogy segítséget nyújtsunk azokban, akik esetleg maguk szeretnének gombászni menni.
Most pedig, ebben a cikkünkben kicsit elvonatkozunk a gomba fogyasztásától, hisz összegyűjtöttünk néhány igazán gyönyörű gombatípust, amit szeretnénk nektek megmutatni. Akad köztük néhány ehető és mérgező fajta is. Magunk is elámultunk azon, hogy némelyik ezek közül ténylegesen létező faj, hisz annyira színesek és káprázatosak, hogy első ránézésre csak egy mesefilmben tudnánk őket elképzelni.
Nézzünk tehát meg 10 különleges gombát a nagyvilágból:
- Lactarius indigo (Indigó tejelőgomba)
Az indigó tejelőgomba egy széles körben elterjedt ehető gombafaj, amely természetes módon Észak-Amerika keleti részén, Kelet-Ázsiában és Közép-Amerikában terem. Lombhullató és tűlevelű erdőkben egyaránt előfordul. A friss példányok színe sötétkék, míg az idősebb példányok halvány kékesszürke színűek.
- Rhodotus palmatus (Tönkös kacskagomba)
A tönkös kacskagomba egy Eurázsiában és Észak-Amerikában honos, lombhullató erdőkben előforduló nem ehető gombafaj, amely a fák korhadó törzsén él. Gumiszerű kalapjának színe világos rózsaszíntől barackszínig terjed, jellegzetessége, hogy kalapján fehér ráncoktól erezett.
- Panellus stipticus (Kis áldücskőgomba)
A kis áldücskőgomba Eurázsiában, Észak-Amerikában és Ausztráliában honos nem ehető gombafaj, amely a lombos fák korhadó törzsén él. Különlegessége, hogy az amerikai változata biolumineszcens, avagy sötétben világít.
- Marasmius Haematocephalus
A Marasmius haematocephalus egy főként Észak-Amerikában előforduló ritka, kicsi növésű nem ehető gomba, melynek vékony, sötét rózsaszín lámpás alakú kalapja van.
- Phallus Indusiatus (Fátyolos hölgy gomba)
A fátyolos hölgy egy ehető gomba, amely főként trópusi területeken, például Dél-Ázsiában, Afrikában, Amerikában és Ausztráliában található, ahol erdőkben és kertekben, gazdag talajban és jól korhadt fás anyagban nő. A gomba kalapja harang alakú, mely alatt egy fehér csipkeszerű “szoknya” található.
- Laccaria amethystina (Lila pénzecskegomba)
A lila pénzecskegomba – más néven ametiszt csaló gomba – egy kis, élénk színű, ehető gomba, amely lombhullató és tűlevelű erdőkben nő, főként Közép- és Dél-Amerikában. Mivel élénk ametiszt színezete az öregedés és az időjárás hatására elhalványul, nehezen azonosíthatóvá válik, innen ered a “csaló gomba” elnevezés.
- Amanita caesarea (Császárgomba)
A császárgalóca a galócafélék közé tartozó ehető gomba, mely Dél-Európában és Észak-Afrikában őshonos, és jellegzetes narancssárga kalapja van. Bár ehető gomba, a császárgalóca közeli rokonságban áll a pszichoaktív légyölő galócával, valamint a halálos gyilkos galócával.
- Hericium Erinaceus (Süngomba)
A süngomba egy Európában honos ritka parazita gombafaj, amely főként idősebb lombhullató fák törzsén fordul elő. Ez a fehér színű gomba ehető.
- Morchella conica (Hegyes kucsmagomba)
A hegyes kucsmagomba egy elterjedt ehető gombafajta, mely hazánkban is megtalálható lombhullató és tűlevelű erdőkben. Üreges kalapja a lépre emlékeztet, a kalap színe pedig világos és sötétbarna.
- Mycena interrupta
A Mycena interrupta egy élénk kék színű gombafaj, amely Ausztráliában, Új-Zélandon, Új-Kaledóniában és Chilében fordul elő. Fogyasztása nem ajánlott, mivel a Mycena nemzetségbe tartozó gombák közül sok mérgező.
Amennyiben felkeltettük az érdeklődésed a gombákkal kapcsolatban és szeretnél többet megtudni róluk, egy filmet is ajánlunk: A gombák lenyűgöző világa sok érdekességet tartalmazó dokumentumfilm a Netflixen.