A legfontosabb, amit tudnod kell, hogy soha ne szedj le, és ha leszedted, ne fogyaszd el azt a vadon termett gombát, amiről nem tudod 100% bizonyossággal, hogy melyik fajhoz tartozik, és az ehető-e.
Az ehető gombákat az emberiség már az ősidőktől fogyasztja. Az ősközösségekben a halászó-vadászó, gyűjtögető életmódhoz hozzátartozott a gombák ismerete is: az ősemberek megfigyelték, hogy az állatok milyen gombákat fogyasztanak, és azokat eleinte ők is nyersen vagy szárítva ették. Azonban több olyan gomba is van, amely mérgező, vagy csak főzve vagy sütve fogyasztható. Sőt, előfordul, hogy egy-egy gombafajt bizonyos állatok fogyasztanak, ám embereknél mérgezést okoz. Még a halálos mérgezést okozó gyilkos galócát is ehetik állatok: a csigákra nem hat az a toxin, ami a melegvérű állatok és az ember számára visszfordíthatatlan károsodást és halált okozó méreg.
Ezért a legfontosabb szabály,
hogy ha nem vagy teljesen bizonyos abban, hogy a gombászás közben látott gomba melyik fajhoz tartozik, és biztosan ehető-e, inkább ne szedd le. Fotózd le, és utólag egy gombahatározó vagy gombaszakértő segítségével beazonosíthatod, hogy mi volt az.
Fő a biztonság!
Ha mégis leszedtél olyan gombákat, amelyeknek azonosításában kételyeid vannak, azt egy külön kosárba, dobozba tedd, és hazatérve mindig vizsgáltasd meg egy olyan személlyel, aki jól ismeri a gombafajokat.
Amikor leszedsz egy gombát, azt szakszerűen, az utólagos ellenőrzést lehetővé tévő módon tedd: a gomba termőtestét gondosan válaszd el a talajtól, a tönk töve, bocskora, burokmaradványa lehetőleg ne sérüljön. A gomba helyén keletkezett mélyedést fedd vissza avarral, hogy a szabaddá vált egészséges micéliumok ki ne száradjanak.
A vadon termő gombák begyűjtéséhez mindig kosarat, és sohasem nylonzacskót használj. A gombák termőtestei a műanyag zacskóban befüllednek, ezáltal könnyen romlanak, összetörhetnek, és felismerhetetlenné válhatnak.
A nagyon fiatal vagy nagyon öreg, sérült, kukac rágta gombákat ne szedd le, mert úgysem lehet megenni őket.
Csak annyi ehető gombát szedj le, amelyet egyszeri alkalomra a család el is fogyaszt. A gombászás lényege inkább a kirándulás, a természet megismerése legyen: legyen nálad fotógép, esetleg gombahatározó, hogy az ismeretlen fajokat saját élőhelyükön hagyva ismerhesd meg. Ha egyértelműen mérgező gombával találkozol, azt se taposd el, vagy rúgd föl, mert az ökoszisztéma fontos részét képezik!
Ha csak egyetlen gombát ismersz, az legyen a gyilkos galóca. A halálos kimenetelű gombamérgezéseket nagyrészt ez a faj okozza, ezért nagyon fontos, hogy ha a gyanúnak az árnyéka is felmerül, hogy gyilkos galócával találkoztál, ne szedd le, és ha megérintetted, moss kezet. A gyilkos galócának egy apró darabja is halálos mennyiségű mérget tartalmaz.
A begyűjtött, ellenőrzött, vadon termő ehető gombákat otthon minél hamarabb dolgozd fel, ne tárold napokig.
Ha gombászás után a szakértő által megvizsgált vadon termő gombákat elkészíted, ám fogyasztás után mégis a mérgezés jeleit tapasztalod (rosszullét, hasmenés, hányás), azonnal fordulj orvoshoz!
A vadon termő gombákból készített ételeknél a gombákat apróra kell darabolni, és fogyasztáskor alaposan megrágni. Ne fogyassz nagy mennyiséget belőle, és a kisgyerekeknek, érzékeny gyomrú személyeknek ne tálalj a belőlük készült ételből.
Érdekességek a gombákról általában
A gombák nem növények és nem is állatok: az élővilág egy különálló országát alkotják. Tudósok úgy becsülik, akár 2,2-3,8 millió gombafaj létezhet a Földön, ám jelenleg csak kb. 148 000 fajukat ismerjük. Az általunk a köznyelvben általánosan gombáknak nevezett fajok a tömlősgombák és a bazídiumos gombák közé tartoznak: ezek viszonylag nagy spóratermő termőtesttel rendelkeznek, amelynek alakja és színe igen változatos. A taxonómia jelenlegi állása szerint a gombák országának hét törzse van, a tömlősgombák és bazídiumos gombák törzséhez tartozik a legtöbb ismert gomba, amelyek között van élelemként fogyasztott, ide tartoznak az élesztőgombák, a legismertebb parazita kórokozók, sőt az élelem, faanyag romlását okozó penészgombák is.
További érdekességeket a gombákról Gombasuli sorozatunkban olvashatsz: például az aszfalttörő csiperkéről, vagy arról, hogy mivel téveszthető össze a vadon növő csiperke.
A Boglar Champ termesztett laskagombái és csiperkegombái teljesen biztonságosan fogyaszthatók. Már a kezdetektől a vegyszermentes gomba előállítására fókuszálunk: gőzzel fertőtlenítjük a termesztő helyiségeket, így a gomba is betegségmentes lesz. Ez a két gombafaj a legszélesebb körben elterjedt termesztett gomba a világon. Ha a vadon termő ehető gombafajokat nem ismered alaposan, ajánlott gombászás helyett inkább a boltban megvásárolni a gombapaprikás hozzávalóit! Termékeinket megtalálod az ország minden szegletében, és ha izgalmas recepteket próbálnál ki, amelyeket gombából lehet készíteni, böngéssz bátran gyűjteményünkben.