Manapság egyre többen vannak, akik kipróbálják a ketogén diétát, amelynek előnye, hogy aránylag gyorsan lehet vele leadni jónéhány plusz kilót. A diéta lényege, hogy szinte teljesen felhagyunk a kúra idejére a szénhidrátok fogyasztásával, emiatt arra „kényszerítjük” a szervezetünket, hogy a cukrok energiává való átalakítása helyett elkezdje felhasználni a zsírokat. A ketogén diétával így hetente akár két kilót is lehet fogyni.
Míg a normál, kiegyensúlyozott táplálkozás során egy személy 45-55%-ban szénhidrátot, 15-20% fehérjét és legfeljebb 30% zsírt fogyaszt, a ketogén diéta legfontosabb előírása, hogy csak 5% lehet a szénhidrátok aránya, és 75% a zsíroké. Kicsit elsőre ellentmondásosnak tűnik, hogy egy zsírégető diétában miért kell főleg zsírokat fogyasztani. Ehhez először is azt kell megértenünk:
mi is a ketózis, amelyről a diéta a nevét kapta?
Ha a testünk nem kap szénhidrátokat, hogy azokat energiává alakítsa, pótforrásként a zsírokat használja fel: ekkor következik be a ketózis nevű metabolikus jelenség. A szervezet fokozatosan kerül ebbe az állapotba, és ezt a folyamatot ketogenézisnek nevezzük. A ketózis során ketonok képződnek, azaz olyan organikus vegyületek, amelyek kis mennyiségben a cukrok pótlását szolgálják. Ketózist éhezéssel, böjttel is el lehet érni, és ennek egészségre gyakorolt jótékony hatásait már Hippokratész is ismerte.
A ketogén diéta során éhezés nélkül jutunk el ebbe az állapotba. A több mint száz éve felfedezett diétával egyébként először epilepsziát kezeltek, és csak úgymond „mellékhatásként” regisztrálták a testsúlycsökkenést, ám mostanában főleg a fogyókúrázni kívánók körében vált népszerűvé. Több verziója is ismert, a fent említett, 5%-os szénhidrátbevitelt előíró standard ketogén diéta mellett van még magas fehérjetartalmú ketogén diéta is, ahol 35% fehérje-, 60% zsír-, 5% szénhidrát-bevitelt alkalmaznak; van még a sportolóknak kifejlesztett célzott ketogén étrend, amikor edzésnapokon engedélyezett a magas szénhidráttartalmú ételek fogyasztása; valamint létezik a ciklikus ketogén diéta is, amelynek lényege, hogy váltakozva tartasz „szénhidrátnapokat” és olyan napokat, amikor csak alacsony szénhidráttartalmú ételeket fogyasztasz. Ez utóbbit tartják sokan a legbiztonságosabbnak.
Ugyanis ha állandóan ezt a diétát tartod, az káros lehet. Mellékhatásai közé tartozik a székrekedés, energiahiány, vitaminhiány, az állandó kellemetlen szájszag (ez utóbbi mindaddig tart, amíg ketózisban van a testünk, ezért cukormentes rágógumival, gyakori szájöblítéssel enyhíthetjük csak, de megszüntetni nem fogjuk tudni).
Kialakulhat a szervezetünkben az úgynevezett „ketogén influenza” is,
ami egy lázzal, rosszulléttel, hányással, fejfájással és fáradtsággal együtt járó tünetegyüttes, amely a testben ideiglenesen kialakult energiaforrás-, inzulin- és ásványi egyensúlytalanság miatt jelenik meg. A diéta következtében csökkenhet az izomtömeg is, illetve megfigyelhető, hogy a rövid ideig tartó fogyási időszak után ugyanolyan gyorsan vissza is szedjük a leadott kilókat a szénhidrátra való visszatérést követően. A ketogén diéta rendszertelen menstruációs ciklust is okozhat.
A ketogén diétában ugyanis sok olyan táplálékot kell kerülni, amelyek ugyan magas szénhidráttartalmúak, ugyanakkor fontos tápanyagokat, vitaminokat, antioxidánsokat tartalmaznak: hüvelyesek, földimogyoró, gyümölcsök, egyes tejtermékek, rizs, zabpehely vagy a teljes kiőrlésű péktermékek.
Amit szabad enni, az a hús, hal, alacsony szénhidráttartalmú zöldségek (paradicsom, padlizsán, spárga, brokkoli, zeller, karfiol, csírák, uborka, cukkini, leveles zöldségek, avokádó), tojás, sajtok, tök- és szezámmag, diófélék, mogyoróvaj. És természetesen a gomba, amely igazi szuperélelmiszerként a ketogén diétából sem hagyható ki: 90 százalékban vizet, minimális zsírt, kevés szénhidrátot és fehérjét tartalmaz, ugyanakkor rostban és vitaminokban gazdag élelmiszer.
Mindenképp érdemes a táplálkozásból kieső vitaminokat és ásványi anyagokat étrendkiegészítőkkel pótolni a ketogén diéta során, és nagyon odafigyelni a megfelelő mennyiségű vízfogyasztásra! Akinek semmiképp sem ajánlott ez a fajta szénhidrátmentes diéta, az az állapotos nők és szoptatós anyák. Ugyanakkor ez a diéta ajánlott bizonyos metabolikus megbetegedések, például a 2-es típusú cukorbetegség esetén. Nagyon fontos viszont, hogy
ha gyógyászati céllal szeretnél ketogén diétába fogni, az csak szakképzett orvos felügyelete alatt ajánlott!
Ha többet akarsz tudni arról, hogyan segítenek a gombák a diétás, egészséges étkezés kialakításában, olvasd el korábbi cikkeinket is. Itt írtunk a csiperkegombáról (bónusz diétás recepttel!), itt pedig azt boncolgattuk, miért jó főleg nyáron sok gombát fogyasztani! Ha pedig egy kiegyensúlyozottabb, hosszú távon is fenntartható fogyást eredményező diétára vágysz, akkor ismerkedj meg a mediterrán étrenddel, amelynek szintén szerves részét képezik a gombák.