Ősz van, és ilyenkor sok természetjáró vállalkozik arra, hogy gombát szedjen az erdőn, mezőn. Minden gombásznak ismernie kell a következő nagyon fontos szabályt: soha ne szedd le azt a gombát, amelyiket nem ismersz fel 100 százalékos bizonyossággal!
A csiperkék sokfélék, mérgezőek is vannak köztük (erről a Gombasuli előző részében olvashatsz), ugyanakkor a vadon növő mezei vagy erdei csiperkét a tapasztalatlan gombász még a legmérgezőbb gombával is összetévesztheti: a gyilkos galócával.
Természetesen a tapasztalt gombaszakértők könnyedén meg tudják különböztetni a csiperkét és a gyilkos galócát. A gyilkos galócának nemcsak gallérja, de bocskora is van, alul a töve gumósan megvastagodik, a kalapja lapítottabb, és a kalap lemezei mindig fehérek. A csiperkének csak gallérja van, és alul alig vastagodik a töve. De ha csak egyetlen gyilkos galóca is kerül a kosárba, és onnan az ételbe, akár több ember halálát okozhatja az abból készült étel!
A gyilkos galóca elfogyasztása sajnos a legtöbb esetben halálos mérgezéssel jár, mivel sejtméreg van benne, ami visszavonhatatlanul károsítja a májat és vesét. Mire a mérgezés első jelei megmutatkoznak, 10–12 órával az elfogyasztása után, a méreganyag már felszívódott, és a gyomormosás sem segít. A gyilkos galóca ráadásul négy ehető gombával is összetéveszthető: nemcsak a csiperkével, hanem a tarlógombával, a kékhátú galambgombával, valamint a bimbós pöfeteggel is.
Mi a Boglar Champnél laskagombát és csiperkegombát termesztünk, ez a két gombafaj a legszélesebb körben elterjedt termesztett gomba a világon. A termesztett gombáknál fel sem merül a dilemma, hogy netalán összetévesztenénk egy mérgező gombával. Ezért ha kezdő gombászok vagyunk, nem érdemes kockáztatni: a csiperkegombát is érdemes inkább az üzletben megvásárolni.
A Gombasuli első részében a laskagombáról írtunk és a gombákról általában, a második részben a csiperkéről gyűjtöttünk össze számotokra néhány érdekességet. Egy korábbi blogcikkünkben pedig olyan tévhitekről írtunk a gombákkal kapcsolatban, amelyeket mindenkinek jó ismerni.
Kövesd a Gombasulit a Boglar Champ Facebook-oldalán is, hogy ne maradj le a legújabb részekről!