A gomba elkészítésének számos módja van, mivel egy rendkívül sokszínű élelmiszer, amely kifogástalan ízt és zamatot ad kedvenc fogásainknak. Lehet párolni, főzni vagy akár pirítani a gombát, levest készíthetünk belőle, húsmentes főételeket, de még finom tízórai alapanyaga is lehet.
A gombát nagyon finoman el tudjuk készíteni grillen is, csupán néhány apró részletre kell figyelni az elkészítés során ahhoz, hogy a gomba megőrizze zamatját, és mindenki kedvence legyen az asztalnál.
Összegyűjtöttünk néhány tippet a gomba grillezéséhez, hogy te is a legtöbbet tudd kihozni ebből az igazi szuperélelmiszerből:
- A gomba előkészítése
Mielőtt a grillezést elkezdenénk, a gomba megfelelő előkészítése kulcsfontosságú lépés, amely a fogás összbenyomását is befolyásolhatja. Nem szükséges a gombát vízzel megmosni, hanem elég csupán egy kefével megtisztítani, hogy eltávolítsuk a felületi szennyeződéseket. Ha mégis nincs elég időnk egyenként letakarítani a gombákat, leöblíthetjük őket egy kis vízzel közvetlenül elkészítés előtt.
A gombaszárak végét eltávolíthatjuk, ha csak a kalapot szeretnénk megkészíteni, viszont amennyiben a szárat is elfogyasztjuk, elegendő egy keveset levágni a száraz végéből. Ezután előkészíthetjük őket a grillezéshez, méret szerint.
- A gomba méretének megfelelő elkészítési mód
Annak függvényében, hogy milyen gombát készítünk, ki kell választanunk a legmegfelelőbb elkészítési módot. Ebben a lépésben leginkább a gomba mérete a döntő. A Boglar Champ gombakínálatában találsz fehér és barna csiperkét, laskagombát, de választékos gombamixet is, hogy igazán színes és ízekben gazdag legyen a grillezés. A nagyobb gombákat könnyen meg tudjuk sütni egészben a grillrácson, a közepes méretűeket süthetjük egészben vagy szeletelve nyárson, az igazán kis gombafejeket pedig ajánlott egy grillezőkosárba vagy alufóliába tenni, hogy sütés közben nehogy beessenek a grillrács között a tűzbe.
- Hogyan ízesítjük a gombát grillezéskor?
A gomba ízesítésére több módszer is alkalmazható. A gombákat be lehet akár egy nappal korábban pácolni, de elegendő lehet sütés közben a grillen kenegetni vagy megszórni is. A gomba íze fokozatosan erősödik, ahogy párolog el belőle a víz. Mivel magas víztartalommal rendelkezik, sütés során akár 50%-át is elveszítheti méretének, ezt akkor is figyelembe kell venni, amikor a grillezés módszerét választjuk ki, hogy elkerüljük azt a kellemetlenséget, hogy beesik a rácsok között.
Ha pácolt gombát sütünk is, a kiszáradás elkerülésének érdekében érdemes sütés közben folyamatosan kenegetni vagy locsolni a gombát egy olajalapú öntettel, amely segít megtartani a nedvességét.
- Mennyi ideig grillezzük a gombát?
Természetesen a grillezési idő függ attól is, hogy mekkora gombákat sütünk, de az is befolyásolni tudja, hogy hogyan sütjük. Az előre pácolt gombát megközelítőleg 10-15 perc alatt tudjuk készre sütni a grillen, míg az alufóliába csomagolt, fűszerezett gombának szüksége lehet akár 20-25 percre is.
Ha már meg is hoztuk a kedved a grillezéshez, izzítsd be a sütőt, hisz egy receptünk is van számodra: ajánlatunk ez az igazán ízletes, franciás fűszerezésű grillezett csiperkegomba.
Recept: Provence stílusban grillezett csiperkegomba
Hozzávalók:
- 16 közepes méretű csiperkegomba
- 2 gerezd fokhagyma
- 6 evőkanál olaj
- friss rozmaring
- 1 teáskanál aprított kakukkfű
- 5 aprított zsályalevél
- 1 morzsolt babérlevél
Elkészítés:
A gombát megtisztítjuk, letörjük a szárakat, majd a kalapkákról leitatjuk a felesleges nedvességet egy papírtörlővel.
Az olajat elkeverjük az apróra vágott fokhagymával és a zöldfűszerekkel.
A gombafejeket bőségesen megkenjük kívül-belül a fűszeres olajjal, majd a kalappal felfelé a felmelegített sütőn grillezni kezdjük. Körülbelül 2-3 percet sütjük mindkét oldalán a gombákat, majd tálalhatjuk is kedvenc köreteinkkel.
Jó étvágyat kívánunk hozzá!
Ha még nincs GRILLSÜTŐD, nézz fel gyorsan Facebook oldalunkra, hisz a legújabb játékunk nyereménye egy PRINCESIZE PRO KAMADO GRILL!