Régen sok téves elképzelés és babona élt azzal kapcsolatban, hogy mit ehetnek és mit nem az állapotos asszonyok. Az alapszabály, hogy bármit, ami jól esik nekik és amit az általános egészségi állapotuk megenged – így természetesen gombát is!
Ugyanakkor a terhesség idején nem árt, ha fokozottan odafigyelünk arra, hogy értékes tápanyagokban gazdag, antioxidánsokat, vitaminokat, fehérjét, nyomelemeket tartalmazó ételeket együnk. Ebben a kontextusban különösen ajánlott számunkra a gombafogyasztás.
Tudtad? Dietetikusok szerint a várandós anya energiaszükséglete a terhesség első hat hónapjában az egészséges táplálkozás során ajánlott 2000-2500 kalória helyett napi kb. 150 kalóriával több.
Bár az így nem igaz, hogy „kettő helyett kell enni”, de mind mennyiségben, mind tápértékben megnövekszik a szervezet tápanyagbeviteli igénye.
A terhesség utolsó trimeszterében az energiaszükséglet a normális, átlagos 2000-2500 kalóriához képest már kb. 300 kalóriával lesz több. Fontos, hogy ezt a plusz energiát ne hízlaló, cukros, zsíros ételekből fedezzük, hanem olyan szuperélelmiszerekből, amelyek a szervezetünket a megnövekedett vitamin- és ásványianyag-szükséglet terén is ellátja.
Ilyen szuperélelmiszer többek között a gomba.
A terhesség során megnövekszik a szervezetünk fehérje- és szénhidrátigénye is. A 9 hónap alatt kb. 10 g/nap többletfehérje-bevitelre van szükség, ami az egyéni energiaszükséglettől függően összesen napi 70-90 gramm között lehet. A gyermekvárás ideje alatt a szénhidrátszükséglet átlagosan napi
300-350 grammra nő, viszont előnyben kell részesíteni a rostokban gazdag, összetett
szénhidrátokat. Ebben az időszakban az egyre növekvő méh és a benne lévő magzat nyomást gyakorol a vastagbelekre, aminek következtében székrekedés alakulhat ki: ezt azzal előzhetjük meg, ha olyan ételeket fogyasztunk, amelyek megfelelő mennyiségű élelmi rostot tartalmaznak, mint amilyenek a gyümölcsök, zöldségek és gombák.
Mivel a gombák rostot tartalmaznak, segítenek a terhesség alatt gyakori emésztési zavarok és székrekedés kezelésében. A gombákban található antioxidánsok (például a szelén) pedig erősítik az immunrendszert.
A terhesség alatt jelentősen nő a szervezet vitamin- és ásványianyag-szükséglete is. Például B1-vitaminból 30 %-kal, B2-vitaminból 25 %-kal, B6-vitaminból 25 %-kal, B12-vitaminból 30 %-kal, D-vitaminból pedig 70-100%-kal többre lesz szükségünk, amikor gyermeket várunk. Kalciumból 20-50 %-kal, foszforból 20-50 %-kal, magnéziumból 50 %-kal, vasból 100 %-kal, rézből 30 %-kal, és jódból 25 %-kal kell többet bevinnünk a szervezetünkbe ahhoz, hogy kielégítsük szükségleteit.
A terhesség alatt a megfelelő mennyiségű ásványianyag-bevitel kulcsfontosságú nemcsak az anya, hanem a baba egészsége szempontjából is. A kalcium a baba csontozatának és majdani fogazatának fejlődséhez, a magnézium a fejlődő idegrendszeri sejtek számára szükséges, valamint segíthet megelőzni a spontán vetélést vagy koraszülést is.
Szerencsére a gombákban mindezek egyszerre vannak jelen.
A gombákban nagyon sok vitamin, tápanyag, fehérje és szénhidrát is megtalálható, ezért kiváló táplálékot jelent az anyának és a méhében növekvő babának egyaránt.
A gombák a B komplex vitaminok természetes forrásai: tartalmaznak tiamint (B1), riboflavint (B2), niacint (B3) és pantoténsavat (B5) is. A tiamin és a niacin elősegíti a baba agyának fejlődését, enyhíti a terhes nő fáradtságát és növeli az energiáját. A riboflavin elősegíti a bőr egészségének megőrzését, javítja a látást, és erős csontokat, izmokat és idegeket fejleszt.
A gombában szintén megtalálható D-vitamin segíti a kalcium felszívódását, ugyanakkor a magzatnál hozzájárul a csontozat és fogak fejlődéséhez. A D-vitamin hiánya az állapotos nőnél fáradtságot, hátfájást, csontgyengeséget és depressziót okozhat.
A gombában lévő fehérje szükséges a baba általános fejlődéséhez, mivel hozzájárul az izomtömeg növekedéséhez. A gomba kiváló vasforrás is, amely segíti a hemoglobin és a vörösvérsejtek termelését mind az anya szervezetében, mind a magzatéban. A gombákban található antioxidánsok pedig erősítik az immunrendszert, nagyobb eséllyel kerüljük el nekik köszönhetően a betegségeket a terhesség alatt. A gombák tartalmaznak cinket, káliumot és szelént is, amelyek ugyancsak elősegítik a baba növekedését és fejlődését.
Összefoglalva, ha állapotos vagy, nagyon is ajánlott a gombafogyasztás, ugyanakkor figyelni kell a következőkre:
- csak friss és biztonságos helyről származó (termesztett) gombát együnk;
- a gombákat mindig alaposan mossuk meg;
- terhesség alatt ne fogyasszunk nyersen gombát.
Arról, hogy a kisgyerekek számára is mennyire előnyös a gombafogyasztás, ebben a cikkünkben írtunk. Ha pedig friss, egészséges és tápláló gombás ételekre vágysz, nézz körül receptjeink között: a rukkolás-csiperkegombás saláta vagy ez a parmezános-petrezselyemzöldes salátacsoda táplál és energizál a meleg nyári napokon is!