A téli időszakban felszedett plusz kilók leadásával sokan kínlódnak, és próbálkoznak mindenféle csodafogyókúrával, ami gyors és varázsütésszerű eredményekkel kecsegtet, ám sok esetben amilyen gyors és látványos lehet az első kilók leadása, ugyanolyan vagy még gyorsabb lesz a visszahízás, amennyiben csak a fogyókúra idejére változtattunk a táplálkozási szokásainkon. Minden komoly táplálkozásszakértő azt tanácsolja azoknak, akik fogyni szeretnének, hogy inkább egy hosszú távú, kis lépésekben haladó és általános életmódváltásban érdemes gondolkodni, mert csak ily módon lehet fenntartható az eredmény.
A fogyás önmagában nem elég, sőt, ha koplaltatjuk a szervezetünket, amely így nem kapja meg a megfelelő mennyiségű és minőségű esszenciális tápanyagokat, egyenesen túlélőmódba kapcsol, és a rövid távú „kúra” végeztével „bepótolja” a zsírfelhalmozást, sőt akár még rátesz egy lapáttal.
Mi akkor a teendő, hogyan fogyjunk fenntarthatóan és egészségesen?
Az egészséges fogyókúra vagy inkább egészséges táplálkozás alapelve, hogy tápanyagdús, kalóriaszegény, de lehetőleg laktató ételekkel helyettesítsük a vitamint alig tartalmazó, zsíros, cukros táplálékokat. A fenntartható és egészséges fogyást elérhetjük például a mediterrán diétával, amely a tartalmát tekintve abban áll, hogy sok, helyi, szezonális zöldséget és gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonákat, olajos magvakat, olajbogyót, hüvelyeseket, sok halat, tenger gyümölcseit fogyasztunk, kenyér- és tésztaféléket csak mértékkel és csakis teljes kiőrlésű vagy durumbúzából készült lisztből; ugyanakkor alapélelmiszerünkké válik az olívaolaj. Ennek a fajta diétának szerves részét képezi a gomba, amely igazi szuperélelmiszer: 90 százalékban vizet, minimális zsírt, kevés szénhidrátot és fehérjét tartalmaz.
Nyáron egyébként is többet mozgunk, és több időt töltünk a szabadban: ilyenkor fontos, hogy könnyű, de tápanyagban gazdag, energiát adó táplálékokat fogyasszunk, mint amilyen a gomba is.
A gombák bármilyen fogyókúrás étrendnek szerves részét képezik, mert testsúlycsökkentő hatásúak, és rendkívül alacsony a kalóriatartalmuk. Tudtad például, hogy 100 gramm csiperkegomba csupán 39 kalóriát tartalmaz? 100 gramm laskagomba pedig csak 33 kalóriát! Arról, hogy miért tökéletes bármilyen diétához a gomba, itt írtunk részletesebben.
A mediterrán diétán kívül egyre népszerűbb a gombadiéta (mushroom-plan diet), amelynek lényege, hogy minden főétkezést gomba alapú étellel helyettesítünk. Kiváló proteinforrás a gomba, ezért a vegán – tejtermék- és húsmentes – étrendnek is elengedhetetlen hozzávalója, és az ezt alkalmazó aktív sportolók számára biztosítja az energiát adó, értékes tápanyagok utánpótlását.
Gomba alapú élelmiszereknél az sem mellékes, hogy a gombákat kevesebb ideig kell főzni/sütni, mint mondjuk a húst vagy akár a zöldségeket, ezért a gombában lévő vitaminok, aminosavak, egyéb, a szervezetünknek hasznos összetevők nagy része megmarad elkészítés után is. Ugyanakkor figyeljünk arra, hogy a gombaételek nehezebben emészthetők, ezért alaposan rágjunk meg minden egyes falatot – így egyébként az ízét is jobban kiélvezhetjük.
Az istenek egyik eledelének is nevezett gombát a többnyire nyers, a gyűjtögető-vadászó ősközösségek számára elérhető táplálékok fogyasztásán alapuló paleolit étrendből sem felejthetjük ki. Igen, vannak gombafajták, amelyek nyersen is ehetők, például akár a csiperke vagy a laskagomba!
Termesztett gombákat, amelyekről tudjuk, hogy vegyszermentes környezetből származnak, akár nyersen is elfogyaszthatunk, ugyanakkor az erdei gombákkal jobb az óvatosság, mert több olyan gombafaj is van, amely nyersen mérgező, és csupán hőkezelést követően fogyasztható.
Egyébként a legtöbb paleolit receptben is a gombával készült ételeket legalább pár percig párolják, már csak azért is, mert úgy jobban összeérnek az ízek. Az apróra vágott gombát valamilyen zöldséggel, például spenóttal kombinálhatjuk, egy serpenyőben kókuszzsíron megfuttatott fokhagymás-hagymás keverékbe forgatjuk, s amikor már fedő alatt megpuhult, néhány tojást ütünk rá. Egyszerű és nagyszerű!