A rövid válasz az, hogy szinte bármelyik, ha az elkészítésnél a többi hozzávalóval is harmonizál. A legtöbb amatőr szakács azonban bizonytalan lesz, amikor a gomba fűszerezésére kerül sor a konyhában: sokan a biztonság kedvéért megmaradnak a só-bors-fokhagyma keretei között, mert azt elrontani nem igazán lehet.
Pedig a gombás ételeket számtalan fűszerrel tehetjük még ínycsiklandóbbá: az alábbiakban ezekből soroljuk fel azokat, amelyek szerintünk a leginkább illenek a Boglar Champ által termelt laskagombához és csiperkegombához. Összeállításunkba azok a szezonális zöldfűszerek kerültek, amelyek a kelet-közép-európai és ezen belül a romániai, erdélyi gasztronómiában fontos szerepet játszanak évszázadok óta. Ezeken kívül nyilván és sok más fűszerrel is talál a gomba: az ízek univerzumában érdemes állandóan felfedezni és kísérletezni!
Petrezselyem
A friss zöldfűszerek különösen jól illenek a gombához. A térségünkben a konyhakertekben termő, friss fűszernövények szinte mindegyikét jó szívvel tudjuk ajánlani a gombás fogásokba. A petrezselyem az egyik legnépszerűbb zöldfűszerünk, ugyanakkor rendkívül egészséges is: K-vitamint, C-vitamint, béta-karotint tartalmaz, jótékony hatással van az immunrendszerünkre, véd a fertőzésektől, gyulladásgátló hatása is van. Vastartalma is magas, ezért vérszegénységben szenvedőknek is gyakran javasolják a fogyasztását. Végül pedig elősegíti az emésztést is, ezért a gombás ételek mindegyikét tálaláskor érdemes megszórni vele.
Kakukkfű
Számos receptünkben szerepel fűszerként, ugyanakkor a kakukkfű gyógynövény is: sikerrel használható például felső légúti megbetegedésekre. A kakukkfű nemcsak jellegzetes aromájával emeli ki a gombából készült ételek ízvilágát, hanem gyulladásgátló hatású, segíthet csökkenteni a vérnyomást, antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatású.
Rozmaring
Nem hiába használták gyógyításra a középkorban is: a rozmaringnak fájdalomcsillapító, érzéstelenítő hatásai is vannak, fogyasztása javítja a vérkeringést, gyulladáscsökkentő, immunrendszer-erősítő, és emésztésjavító hatásai is ismertek. Többek között fogyasztásával megelőzhető a puffadás és székrekedés.
Bazsalikom
A fűszerek királyának is nevezik, nem véletlenül: számos kultúrában szentként tisztelték a növényt széles körű gyógyító hatásai miatt. Gyakorlatilag mindenre jó: idegerősítő, étvágyjavító, szélhajtó, köhögés ellen is javallott, csökkenti a magas vérnyomást, illetve a stresszt. A világhírű olasz konyha nélkülözhetetlen fűszere, amely nemcsak az élelmiszerekben állandó párja a paradicsomnak: sok helyen egymás mellé ültetik a két növényt, mivel állítólag így finomabb lesz a paradicsom, és nem mellékesen megfigyelték, hogy a kártevőket is távol tartja.
Tárkony
Kedvelt erdélyi fűszerünk, elmaradhatatlan hozzávalója a különböző leveseknek, csorbáknak – de azt kevesen tudják, milyen gazdag mikrotápanyagokban. Van benne kálium, kalcium, mangán, vas, A-vitamin és magnézium is. A tárkonyos gombagulyás sok-sok zöldséggel megspékelve tehát nemcsak rendkívül ízletes, vegetariánus főétel, hanem a tárkony miatt is egészséges.
Oregánó
Pizza, sültek, levesek, mártások kiváló ízesítője a szurokfű vagy oregánó – de nemcsak ennyi! Köhögéscsillapító, étvágyjavító, idegnyugtató hatású gyógynövény, amely gyomor-bélrendszeri panaszokra is hatásos, torokgyulladás esetén is ajánlják, illetve köhögéscsillapítónak. Egyik kedvenc ünnepi ételünk, a tejszínes, kecskesajtos laskagomba pedig szurokfűvel az igazi!
Zsálya
Egyesek a növényi aszpirinnek is nevezik. Nemcsak a népi gyógyászatban használják évszázadok óta, hanem tudományos kutatások is kimutatták, hogy a zsályalevelekből készült tea illóolaj- és cseranyag-tartalmánál fogva fertőtlenítő, baktériumölő, gyulladásgátló hatású. Használják fogíny-, száj- és torokgyulladásra is, segíti az emésztést, nyugtatja a gyomrot. Íze egyébként kesernyés, ezért fűszerként csak nagyon csínyján bánjunk vele. Jól harmonizál erősen fűszerezett ételekkel, általában fűszerkeverékekbe teszik más zöldfűszerekkel együtt. A gombából készült feltétekhez is gyakran használt, híres toscana fűszerkeverék egyik fontos összetevője az oregánó, bazsalikom, majoránna, rozmaring, borsika és kakukkfű mellett. Próbáld ki például a csiperkegombás bablevesreceptünkhöz sajtgaluskával!